Kalkan'da Harika Rota: Patara

Türkiye’nin her bir köşesi ayrı bir doğal güzelliğe, tarihi dokuya ve tatil yerlerine sahip. Ancak yaz aylarında güneş, deniz ve kum denince akıllara ilk gelen şehirlerimizden biri Antalya. Ayrıca Antalya içerisinde yer alan doğal güzellikler ve tarihi antik kentler ile de en çok tercih edilen tatil bölgelerinden biri. Şehir ayrıca; Kemer, Kalkan, Kaş, Olimpos, Alanya, Side, Belek gibi birçok önemli tatil merkezine ev sahipliği yapıyor. 

Antalya’da son zamanlarda sakinliği, plajları ve sahip olduğu doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi dokusu ile dikkat çeken bölgelerden biri de Kalkan. Özellikle Kalkan’a bağlı olan Kaş’ın da son zamanlarda keşfedilmesiyle buraya olan ilgi daha da artmış durumda. Kaş’ın her geçen daha da popüler olmasına neden olan ise adeta cenneti andıran doğal güzelliğinin yanı sıra ilçe sınırları içerisinde yer alan Patara.

2020 yılına adını vermeyi başaran Patara, Likya döneminde liman şehri olarak kurulan, içerisinde amfi tiyatro, şehir kapısı, su yolları, sütunlarla donatılmış mermer yolları ile Anadolu topraklarının tarihteki önemini yansıtan oldukça önemli bir antik yerleşim bölgesi. Aynı zamanda Patara sadece ülkemizde değil dünyada da oldukça bilinen ünlü bir plaja da ev sahipliği yapıyor. 

Yazımızda ise size unutamayacağınız bir tatil deneyimi yaşatacak Patara hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız. 

Patara Plajına Nasıl Gidilir?


Patara plajı sahip olduğu doğal güzelliklerle hayatınızda mutlaka görmeniz gereken plajlardan biri. Etrafı dağlar ile çevrili olan Patara Plajı yaklaşık 18 kilometre uzunluğu ile adeta saklı bir cenneti andırıyor. Patara Plajı sahip olduğu bembeyaz kumsalı ile Türkiye’nin Maldivler’i olarak da anılıyor. 

Patara Plajı Kalkan’a 15 kilometre, Fethiye’ye 81 kilometre, Kaş’a 45 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Akdeniz’in en güzel plajlarından biri olarak kabul edilen Patara Plajına D400 karayolu üzerinden kendi aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Kalkan’dan ve Fethiye- Kaş arasında ulaşımı sağlayan toplu taşıma araçları ile de Patara Plajı’na ulaşabilirsiniz. 

Patara Plajı Kum Tepeleri

Herkesi büyüleyici bir şekilde Patara’ya çeken şeylerden biri de Patara Plajı Kum Tepeleri. Adeta bir çölü andıran Patara Plajı Kum Tepeleri etrafındaki antik kent ve plaj ile bir araya geldiğinde muhteşem bir manzara oluşturuyor. Birçok insan sadece fotoğraf çekimi ya da çöl hissi için bile burayı ziyaret edebiliyor. Ayrıca çölü andıran bu kum tepelerinde çöl hissini daha iyi deneyimleyebilmeniz için at ve develer ile safari turları da bulunuyor. 

Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti, Fethiye ve Kalkan arasında bulunan Gelemiş Köyü’nde yer almaktadır. Bu kent, kalıntıları ile günümüze kadar ulaşmayı başarabilen antik kent Likya’nın en önemli ve en eski şehirlerinden biridir. M.Ö. 13. Yüzyıla ait Hitit kaynaklarında kentin adı Patar olarak geçmektedir. Kentte yapılan kazılar sonucunda Tunç Çağı ve Demir Çağı’na kadar uzanan kalıntılar bulunmuştur. Sonrasında ise Roma Dönemi’nden Bizans Dönemi’ne kadar en önemli merkezlerden biri olmuştur. 

Tatil Kentim ekibi olarak bu yazımızda Kalkan’da harika bir rota: Patara hakkında, Patara Plajına nasıl gidilir, Patara Kum Tepeleri ve Patara Antik Kenti konuları ile ilgili kısa bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Siz de Patara yakınlarında villa kiralayarak aileniz ve sevdikleriniz ile baş başa mükemmel bir tatil deneyimi yaşamak istiyorsanız sitemizde yer alan villa seçeneklerine mutlaka göz atmalısınız. Villa seçenekleri ve rezervasyon ile ilgili daha detaylı bilgi alabilmek için sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.