ANTALYA KAŞ'TA GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

Türkiye’de tatil denince akıllara ilk gelen şehrimiz turizm cenneti olarak da bilinen Antalya’dır. Antalya; doğal güzellikleri, eşsiz plajları, tarihi ve kültürel dokusunun yanı sıra sahip olduğu aktiviteler ile birlikte sadece ülkemizin değil dünyanın en popüler tatil bölgeleri arasında yer almaktadır. 

Antalya’nın her bir köşesi ayrı bir güzelliğe sahiptir. Her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen Kalkan, Belek, Fethiye, Side, Lara gibi birçok ilçeye ev sahipliği yapmaktadır. Antalya’nın son zamanlarda en popüler tatil yerlerinden birisi ise Kaş’tır. Yeni yeni keşfedilmeye başlayan kaş; el değmemiş koyları, plajları, cenneti andıran doğa manzaraları ve sizi geçmiş dönemlere geri götürecek antik kentleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir. 

Yazımızda ise Kaş’ı daha yakından tanımanıza yardımcı olacak Antalya Kaş’ta gezilecek yerler hakkında daha detaylı bilgi vermeye çalışacağız. 

Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti taşıdığı tarihi önem ve insanları büyüleyen güzelliği ile 2020 yılına adını vermiş, ülkemizdeki en önemli antik kentlerden biridir. Helenistik Dönem’de Likya’nın başkenti olan Patara Antik Kenti aslında bir liman kenti olarak inşa edilmiş ancak uzun yıllar boyunca kent ile deniz arasına dolan kumla birlikte 43 kilometrelik uzunluğu ile dünyaca ünlü Patara Plajı ve Patara Kum Tepeleri oluşmuş. Eğer yolunuz Kaş’a düşer ise Patara Antik Kenti, Patara Plajı ve Patara Kum tepeleri mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor. 

Kaputaş Plajı


Tatil planı yapmaya başladıysanız bir yerlerde mutlaka Kaputaş Plajı ile karşılaşmışsınızdır. Çünkü Kaputaş plajı son zamanların en popüler tatil plajları arasında yer alıyor. Kaputaş Plajı’nı bu kadar popüler hale getiren detay ise plajın bir kanyon ağzı plajı olması. Sahil yolu üzerinde bulunan plaj yeraltından akan suların deniz ile birleştiği noktada bulunuyor. Yer altından gelen bu suların deniz ile birleşmesinden dolayı ise deniz suyu oldukça serin. Kaputaş Plajı’nda denize girmek için ise karayolu ile buraya geldikten sonra tam olarak 186 basamaktan oluşan merdivenden plaja inmeniz gerekiyor. 

Kekova

Kaş ile Demre arasında yer alan bir ada olan Kekova Adası 4,5 kilometrelik yüzölçümü ile küçük bir kayalık ada. Ancak sahip olduğu batık tarihi kalıntılar ve kulaktan kulağa anlatılarak günümüze ulaşmayı başarabilen efsaneleri ile Kaş’ta mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Ada’da bulunan kalıntıların alt kısımları depremden dolayı sular altında kaldığı için buraya Batık Kent adı da veriliyor. Kekova’ya karayolu ile ulaşım bulunmuyor. Ancak günübirlik tekneler ile burayı ziyaret edebilir ve antik kalıntıların arasında yüzme deneyimini yaşayabilirsiniz. 

Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu, 1996 yılında milli park ilan edilen eşsiz güzelliğe sahip bir doğa harikası. Kaş’tan yaklaşık bir saat süren bir kara yolculuğu ile bu dünya harikası kanyona ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saklıkent Kanyonu’nu görmek ve serin sularında yüzme fırsatı için düzenlenen safari turlarına da katılabilirsiniz. 

Kalkan

Kalkan, sahip olduğu muhteşem doğası ve eşsiz kültürel dokusu ile aslında minik bir sahil kasabası. Eğer yolunuz Kaş’a düşerse Kalkan’ın eşsiz plajlarını ve dünyaca ünlü antik kentlerini görmek içinde mutlaka zaman ayrılmalısınız. 

İlginizi Çekebilir: Kaş'ta Muazzam Bir Balayı Tatiline Hazır Mısınız?

Tatil Kentim ekibi olarak bu yazımızda Antalya Kaş’ta gezilecek yerler listesi: Patara Antik Kenti, Kaputaş Plajı, Kekova, Saklıkent Kanyonu ve Kalkan ile ilgili kısa bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Siz de Kaş yakınlarında villa kiralayarak aileniz ve sevdikleriniz ile baş başa mükemmel bir tatil deneyimi yaşamak istiyorsanız sitemizde yer alan villa seçeneklerine mutlaka göz atmalısınız. Villa seçenekleri ve rezervasyon ile ilgili daha detaylı bilgi alabilmek için sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.